När du beställer på www.onskefoto.se/student så behöver du en digital bild. Om du scannar en pappersbild med mobilscanner eller traditionell scanner, tänk på att scanna det med medelhög till hög upplösning och spara den i formatet .JPG. Vi rekommenderar en bildstorlek på 1-5 MB; bilden kan inte vara mindre än 1500x1500 pixlar.
Om bilden behöver redigeras, till exempel om det är röda ögon, fläckar eller repor, eller om du vill ha en svartvit bild, då måste det göras innan bilden laddas upp i plakatprogrammet. Du kan använda t.ex. MS Paint, Photoshop eller www.pixlr.com för redigering.
Obs! Vi har ingen kvalitetskontroll av digitala bilder, utan bilden läggs automatiskt till på plakatet med det beskärningsval, skärpa och kvalitet den har.
Hur kan vi hjälpa dig idag?
Självbetjäning
Kontakta oss
Chatta med oss
Mån till Tor: 09.00-17.30
Fre: 09.00-16.00
Mån till Tors: 09.00-17.30
Fre: 09.00-16.00
Påbörja chat Chat stängd